Mieszkania kupujemy za gotówkę

Coraz mniej osób planuje zakup mieszkania na kredyt. Większość nabywców zamierza finansować kupno nieruchomości ze środków własnych. Zainteresowanie mieszkaniami zmalało tylko nieznacznie, ale poszukujący wstrzymują się, czekając na dalsze przeceny.

Zakup nowego mieszkania planuje w tym roku 7 proc. mieszkańców dużych miast, co stanowi spadek tylko o 1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Z analiz firmy Nowy Adres wynika też, że w 2008 roku tylko nieco ponad połowa nabywców finansowała zakup mieszkań lub budowę nieruchomości za pomocą kredytu. Prawie połowa kupujących wykorzystywała własne oszczędności, środki uzyskane ze sprzedaży innych nieruchomości, bądź korzystała ze wsparcia rodziny. W tym roku z kredytu zamierza korzystać tylko 48 proc. ankietowanych, a z oszczędności aż 62 proc. zainteresowanych zakupem. Ciekawostką jest, że tylko 17 proc. potencjalnych kredytobiorców ma zamiar ubiegać się o pożyczkę na 80-100 proc. wartości inwestycji. W 2008 roku mieszkania zakupione w kredycie z podobnym wkładem własnym stanowiły aż 30 proc.

Wyniki ankiety "Polski rynek mieszkaniowy - popyt i preferencje nabywców" wskazują, że najbardziej poszukiwane w tym roku będą lokale o powierzchni od 40 do 60 mkw. Cena za metr kwadratowy mieszkania, jaką akceptuje większość potencjalnych kupujących w Warszawie to 8 tys. zł, a w pozostałych miastach - 6,5 tys. zł.

Banki udzielają dziś kredytów w niezwykle ostrożny sposób, a kupujący nie spieszą się z decyzjami o zakupie. Deweloperzy często poszukują sposobów, aby pomóc nabywcom. - Zdarza się, że niektórzy inwestorzy chcąc ułatwić swoim klientom zaciągnięcie kredytu proponują pożyczkę na pokrycie wkładu własnego - twierdzi Grzegorz Barbachowski, prezes Home Invest. - Firmy deweloperskie oczekują kolejnej, zapowiedzianej już, obniżki stóp procentowych, co powinno się przełożyć na obniżki oprocentowania kredytów. Liczą, że wpływając na poprawę możliwości nabywczych przyszłych kredytobiorców, spowodują wzrost sprzedaży mieszkań. Dużym ułatwieniem dla klientów są też dogodne dla nich systemy płatności za mieszkania oferowane przez inwestorów. Osobom zainteresowanym zakupem lokalu na naszym osiedlu Wola Prestige proponujemy indywidualny, elastyczny system płatności dostosowany do wymagań kupującego.

Z doświadczeń doradców z firmy Expander wynika, że szczególnie trudno uzyskać jest dziś kredyt singlom. Taka osoba łatwiej dostanie pożyczkę jeśli jest mężczyzną, który szybciej dostanie nową pracę, nie zostanie samotną matką i nie pójdzie na urlop macierzyński, a później wychowawczy. Najlepiej jest zaciągnąć pożyczkę z rodzicami lub drugą osobą. Aby mieć pewność, że dostanie się kredyt trzeba np. zaoferować bankowi podwójne zabezpieczenie, w postaci hipoteki na kupowanym lokalu i na innej posiadanej nieruchomości. Zdarza się, że banki proszą o spisanie oświadczenia, czy kobieta starająca się o kredyt jest w ciąży. Jeśli tak, bank ponownie oblicza zdolność kredytową biorąc pod uwagę nienarodzone jeszcze dziecko. Takich wymogów banki nie podają oczywiście w oficjalnych instrukcjach, ale doradcy finansowi doskonale wiedzą, kto może teraz dostać kredyt, a kto nie. Profil idealnego kredytobiorcy przygotowany przez firmę Expander to dziś bezdzietne małżeństwo, zarabiające co najmniej 5 tys. zł netto.

O Home Invest

Spółka Home Invest jest częścią grupy kapitałowej Home Group. Specjalizuje się w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, tworząc nowoczesne rozwiązania w oparciu o doświadczenia profesjonalnej kadry menadżerskiej. Firma zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji, aż do jej sprzedaży. Deweloper realizuje swoje inwestycje na terenie Warszawy i okolic, dbając o najwyższy standard świadczonych usług. Obecnie Home Invest buduje osiedle Wola Prestige przy ulicy Jana Kazimierza 64. W przyszłym roku rozpocznie sprzedaż mieszkań w swojej kolejnej inwestycji, Miłosna Park, którą zrealizuje w Wesołej, najmłodszej dzielnicy Warszawy. Firma posiada nieruchomości gruntowe z przeznaczeniem pod kolejne inwestycje w Warszawie i okolicach. Home Invest jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach klient-deweloper. Swoim klientom firma oferuje fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji. Prowadząc projekty współpracuje ze sprawdzonymi i renomowanymi firmami, które dają gwarancję profesjonalnego wykonania usług.

Dodatkowych informacji udzieli:
Filip Marinkow
Prestige Public Relations
tel. 022 853 73 17
f.marinkow@prestigepr.pl

Publikuj.org - artykuły do przedruku.Dodano: 12.02.2009r; 20:37
polmoney.pl
email: kontakt@polmoney.pl