Sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym

Polski rynek mieszkaniowy w ciągu ostatniego dziesięciolecia charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle dużą dynamiką. Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy do czynienia z sytuacją kiedy to popyt przewyższał podaż. Mimo, że budowało się dużo mieszkań to chętnych na ich zakup było jeszcze więcej i w konsekwencji ciągle brakowało nowych mieszkań. Mieszkania sprzedawały się właściwie zanim jeszcze na dobre ruszyła ich budowa. W realiach wyglądało to tak, że ludzie płacili za tzw. "dziurę w ziemi", gdyż na placu budowy zaczynały się dopiero pierwsze prace.

Po kilku latach sytuacja diametralnie się zmieniła. Przyczyną tej zmiany był kryzys na światowym rynku finansowym. Skutki kryzysu odczuły zarówno firmy developerskie jak i zwykli obywatele chcący posiadać własne  "M". Firmy developerskie zaciągając ogromne kredyty na nowe inwestycje wybudowały dużo nowych mieszkań, na które ludzi zwyczajnie nie było stać. Apartameny na sprzedaż Gdynia, też nie szły najlepiej. Banki wprowadziły bardzo ostrożną politykę kredytową w związku z czym wielu ludzi zwyczajnie nie uzyskało kredytu na mieszkanie. Obecnie specjaliści twierdzą, że polski rynek mieszkaniowy powoli wychodzi z kryzysu.

Lepsza sytuacja na rynku mieszkaniowym jest wynikiem zwiększenia przez banki liczby udzielanych kredytów hipotecznych, redukcji cen, oraz poprawie relacji popytu do podaży. Zmieniła się również oferta developerów, która dostosowana została do zmieniającego się popytu. Na rynku mieszkaniowym największe zapotrzebowanie jest na kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Najszybciej sprzedają się mieszkania o metrażu od 30 do 50 m2. Na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym ma również wpływ sytuacja w bankach, które zapowiadają dalszy wzrost akcji kredytowej dla klientów indywidualnych. Z kolei developerzy zapowiadają dużo nowych inwestycji.  

Sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym nie można zbytnio generalizować, gdyż kształtuje się ona różnie w zależności od regionu. I tak np.  Warszawie rynek mieszkaniowy stymulowany jest przez rynek pracy. Poprawa sytuacji na rynku pracy przekłada się na wzrost sprzedaży mieszkań, a wraz ze wzrostem bezrobocia spada liczba sprzedawanych nieruchomości.

Natomiast w Trójmieście jest stale duży popyt na domy jednorodzinne usytuowane na obrzeżach miasta lub w miejscowościach leżących w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji trójmiejskiej. Generalnie zlokalizowane wzdłuż całego wybrzeża mieszkania i domy cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem klientów. Większość developerów ma w swej ofercie tego typu nieruchomości.

Polski rynek mieszkaniowy przeszedł w ostatnich latach załamanie i dość głęboki kryzys. Na szczęście w ostatnim czasie zaobserwować można wyraźną poprawę. Firmy developerskie mają w planach nowe atrakcyjne inwestycje, a banki chętniej udzielają kredytów pod hipotekę. Miejmy zatem nadzieję, że ta dobra passa będzie trwać i wiele osób spełni swe marzenia o własnym mieszkaniu.


pulsreklamy.pl

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org

Dodano: 08.05.2010r; 20:11
polmoney.pl
email: kontakt@polmoney.pl