Bez Tytułu

©2008 polmoney.pl
Spadające ceny ropy i surowców na światowych rynkach, spowodowały spadek inflacji w Eurolandzie we wrześniu, lecz jednak cały czas znajduje się ona pod baczną obserwacją.

Na rynkach walutowych również nie było spokojnie po gwałtownym umocnieniu się dolara w stosunku do euro, dziś nastąpiła lekka korekta. Na tak silny ruch wpłynęła niewątpliwie wiadomość o wstrzyknięciu do europejskiego systemu bankowego ponad 100 mld euro oraz zapowiedź możliwości cięcia stóp w niedalekiej przyszłości. Rynek spekuluje już na ten temat i spodziewa się pierwszej obniżki o 25pkt. na przełomie 2008/2009, a docelowo w 2009 roku suma obniżek może sięgnąć 0,75pkt.


Użyto informacji z: "Trichet: Na rynkach panuje niepewność", Dziennik. Polska. Europa. Świat, nr 232 z 3 października 2008, s.02

Dodano: 03.10.2008; 21:32


EBC: Zapowiedź obniżek stóp procentowych?

Europejski Bank Centralny zdecydował o pozostawieniu na niezmienionym poziomie 4,25% głównej stopy procentowej. Jean-Claude Triched, szef Banku, zaznaczył jednak, że na czwartkowym posiedzeniu poddane pod głosowanie były dwa warianty: pozostawienie stóp niezmienionych lub ich obniżka. Jednomyślnie przyjęto pierwszą opcję. Ten drugi wariant to zaskoczenie dla analityków, którzy upatrywali w EBC obrońcę Eurolandu przed grożącą inflacją. Prezes podkreślił również, że przed europejską gospodarką stoją wyzwania, z którymi do tej pory nie miała do czynienia. Rozszerzający się kryzys finansowy, dotyka również kraje UE i gdyby zaszła taka potrzeba EBC użyje wszelkich dostępnych instrumentów, aby załagodzić jego skutki.
Bez Tytułu statystyka
Bez Tytułu