©2008 polmoney.pl
Bez Tytułu statystyka
Bez Tytułu
Oil Brent - ANALIZA TECHNICZNA - 25.01.2009r.
Wykres godzinny Oil Brent z zaznaczoną formacją Bearish Crab
Źródło: opracowanie własne (wykres z MT4)
Treść powyższej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszego komentarza i analizy.


Autor analizy: Adam Wójcik
Kontakt: adam.wojcik@polmoney.pl

Data analizy: 22.01.2009

Tekst zawarty na stronie jest własnością jego autora i chroniony jest prawem autorskim
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.Po wyznaczeniu historycznych maksimów na początku lipca 2008r na poziomie prawie $150 za baryłkę, rozpoczął się silny spadek notowań ropy na światowych rynkach. Wywindowanie kursu do tego poziomu z jednej strony spowodowane było znacznym osłabieniem dolara (poziom ok.1,6 EURUSD i poniżej 2 PLN za USD), z drugiej ostatnią fazą "pompowania" surowcowej bańki spekulacyjnej (wtedy na porządku dziennym były prognozy 200, 500, a nawet 1000 dol. za baryłkę).

Rzeczywistość rynkowa szybko i brutalnie zweryfikowała te prognozy, sprowadzając kurs do poziomu 90 dol. w przeciągu dwóch miesięcy. Później nastąpiło krótkie odreagowanie spadków (z perspektywy czasu widać, że była to tylko korekta z 50% zniesienia spadków do 61,8%). Informacje płynące z rynku innch surowców o słabnącym popycie na nie w połączeniu z informacjami o spowolnieniu gospodarczym we wszystkich gospodarkach importujących ten surowiec oraz kłopotami branży motoryzacyjnej w USA i krajach Europejskich, sprowadziły kurs poniżej 40 dolarów.

Ostatnie zawirowania cenowe wywołane były konfliktem Izraela z Autonomią Palestyńską i obawami o rozprzestrzenieniem się konfliktu na inne gkraje tego regionu, przez co mogły być zagrożone dostawy tego surowca z tej części Świata.
Również obietnica pomocy rządowej dla sektora motoryzacyjnego w USA, poprawiła chwilowo nastroje na rynku ropy (co do sensu tej pomocy toczyły się debaty, bo chodzi chyba o to, żeby doprowadzić do wzrostu popytu na samochody, a nie kontynuować ich produkcji na i tak przepełnione parkingi).

Wybicie jakie nastąpiło w ostatnich dniach ze zniżkujacego kanału spadkowego wymaga potwierdzenia (kanał zaznaczony na biało). Niewykluczone jest jeszcze testowanie jego górnej bandy, który obecnie stanowi wsparcie dla kursu ropy.

Notowania poruszają się w poziomym kanale o szerokości około 12 dol. (między 40-52dol). Najbliższym silnym oporem dla kursu jest poziom 52,90 dol. za baryłkę, który stanowi poziom trzykrotnie testowany w ostatnich dwóch miesiącach (29.11.08r; 15.12.08r; 06.01.09r.).
Wykres dzienny  Oil Brent z zaznaczonym kanałem trendu spadkowego oraz poziomami Fibonacci'ego
Źródło: opracowanie własne (wykres z MT4)
Z perspektywy krótkoterminowej (wykres godzinny) byliśmy światkami silnego wzrostu kursu ropy na światowych rynkach o ponad 6%. Jednak z punkutu widzenia analizy Harmonic Trading, można było się spodziewać takiego rozwoju sytuacji.

Na wykresie godzinny wyrysowała się formacja Bearish Crab Pattern, która zostałaby zanegowana gdyby kurs wzrósł ponad poziom 48,86 dol. za baryłkę. Jednak nie został on osiągnięty, a wręcz przeciwnie cofnął się lekko równo do poziomu 23,6% ostatnich wzrostów. Górna strefa zaznaczonej na czerwono ramki 47,12-48,63 dol., wydaje się dobrą strefą na zajmowanie krótkich pozycji, przynajmniej krótkoterminowo, gdzyż możemy być świadkami spadku kursu najpierw w okolice 46,22 dol. (50% zniesienia), a później 45,66 dol. (61,8%).

Najbliższe sesje pokażą czy wybicie z kanału spadkowego, przedstawionego na pierwszym wykresie nie jest fałszywe (tu: biała linia).
http://www.bazaria.pl/rejestracja.html?polec=polmoney.pl

Zobacz również:

AT: TVN (TVN) - 22.01.2009r.

AT: Polnord S.A. (PND) - 21.01.2009r

AT: PEKAO S.A. (PEO) - 18.01.2009r


Dział GIEŁDA

Strona główna

OFERTA mBanku

Bazaria.pl - Super konkus polecany przez portal polmoney.pl - kliknij obrazek poniżej, a zostaniesz przekierowany na stronę organizatora!
Bez Tytułu
Podsumowując

Kurs ropy, będzie nadal bardzo silnie skorelowany z informacjami jakie będą wysyłane na rynek z gospodarek światowych, o ile zapotrzebowanie z krajów rozwijających się (gł. Chiny i Indie) nie będzie słabło, możemy być świadkami stabilizacji cen ropy na poziomie około 50 dol. za baryłkę.

Natomiast jeżeli silnie zredukują one popyt na ten surowiec, kurs może oscylować w granicach 30-40 dol za baryłkę.
Znaczące obniżki prognoz cen ropy - 16.11.2008r