Wycieczka do Morskiego Oka

To największe tatrzańskie jezioro i jedno z najpiękniejszych górskich jezior Europy.  Kusi swym pięknem setki tysięcy turystów, którzy co roku je odwiedzają. Morskie Oko położone jest na wysokości 1395 m n. p. m. i znajduję się w odległości 14 km w linii prostej od Zakopanego.  

Na wycieczkę nad Morskie Oko trzeba zarezerwować sobie jeden dzień, należy bowiem pokonać prawie dziewięciokilometrową asfaltową trasę, która swój początek ma na polanie Palenica Białczańska. Można oczywiście skorzystać z powozów konnych, które za odpowiednią odpłatą dowiozą nas do Włosienicy skąd do jeziora jest już tylko 20 minut drogi pieszo. Wzdłuż samej trasy wiodącej nad Morskie Oko rozciągają się przepiękne widoki. Wiodąca przez las szeroka, asfaltowa trasa prowadzi turystów wzdłuż Doliny Białki. Po trasie w dali rysuje się najwyższy szczyt Tatr - Gerlach, można podziwiać również  środkowy z trzech wodospadów tworzących Wodogrzmoty Mickiewicza, oraz wspaniały widok na Dolinę Białej Wody.  

http://www.taniodladomu.sklepna5.pl/kat/9/krysztalowe-girly.html
Nazwa Wodogrzmoty Mickiewicz nadana została przez Towarzystwo Tatrzańskie jako symbol uczczenia sprowadzenia do Polski prochów wieszcza. Nic jednak nie zastąpi przepięknego widoku, jaki ukazuje się naszym oczom gdy dotrzemy do kresu wędrówki. Otoczenie Morskiego Oka uchodzi bowiem za jedno z najpiękniejszych zakątków Tatr. Pojawia się przed nami gładka tafla wody Morskiego Oka, oraz  panorama najpiękniejszych polskich szczytów. Mięguszowieckie Szczyty wznoszą się ponad 1000 metrów nad lustrem wody. W głębi  Rysy, które uchodzą za najwyższy polski szczyt,  oraz Strzelisty Mnich który uznawany jest za symbol taternictwa. Morskie Oko to największe pod względem powierzchni górskie jezioro w Polsce, jego powierzchnia obejmuje 34,93 ha.  

To jedno z nielicznych zarybionych górskich jezior. Żyją w nim pstrągi, oraz drobne skorupiaki i małże. Nazwa jeziora wywodzi się z legendy według, której jego wody połączone są z morzem. Wzdłuż brzegu jeziora prowadzi ścieżka, którą obejść można je dookoła zachwycając się niezwykłością tamtejszego krajobrazu.  Z nad Morskiego Oka prowadzą szlaki do Doliny Pięciu Stawów, na Rysy, Czarny Staw, oraz Przełęcz nad Chłopkiem. Dla tych, którym ta krótka wizyta nad jeziorem jest niewystarczająca i pragną dłużej zachwycać się widokami dostępne są miejsca noclegowe w schronisku nad Morskim Okiem. Nad jeziorem znajdują się dwa schroniska. Jedno tzw. stare schronisko pochodzi z 1981 roku, i początkowo służyło jako wozownia dla pojazdów turystów odwiedzających Morskie Oko.  

Obecnie jest to najstarsze schronisko górskie w Polsce i uznawane jest za zabytek. W związku z coraz większą popularnością wśród turystów, którzy masowo odwiedzali Morskie Oko w 1908 Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło zbudować nad jeziorem nowe schronisko. Znajduje się ono na wysokości 1410 m n. p. m i stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc noclegowych w całych Tatrach. Schronisko w Tatrach dysponuje pokojami noclegowymi, jadłodajnią, restauracją, barem i przechowalnią bagaży. Przepiękne krajobrazy oraz niepowtarzalny klimat stuletniego schroniska sprawiają, że pobyt nad jeziorem jest niepowtarzalnym przeżyciem. Można tu odpoczywać i cieszyć oczy jednym z najpiękniejszych widoków w Polsce.  

Dla niektórych wizyta nad Morskim Okiem to tylko przystanek w dalszej wędrówce po górach np. we wspinaczce na Rysy. Choć niektórzy narzekają na zbyt dużą ilość turystów odwiedzających to miejsce na pewno wycieczka nad Morskie Oko dostarczy wielu wrażeń, zwłaszcza wzrokowych i na długo utkwi w pamięci. Nie bez powodu przecież widok nad jeziorem uznawany jest za najpiękniejszy polski krajobraz.
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.


Dodano: 06.12.2009r; 14:37
polmoney.pl
email: kontakt@polmoney.pl